Labels

Archetype (6) bath (4) bb-cream (1) beauty routine (2) before and after (5) Bella Pierre (7) blog (3) blogsale (2) blushes (9) bronzer (2) brushes (30) Coastal Scents (8) Coastal Scents vs others (4) concealer (1) crapola (5) Dermoshop (6) DIY MMU (17) Dr. Hauschka (3) Dr. Scheller (5) E.L.F. (37) Ecotools (5) Elegant Minerals (2) entering giveaway (16) EOTD Black (1) EOTD blue (10) EOTD brown (40) EOTD Gold (4) EOTD gray (10) EOTD green (23) EOTD neutral (6) EOTD Pink (12) EOTD Purple (14) eotd rainbow (8) EOTD Red (2) Erth (1) Eveline Cosmetics (1) Everyday Minerals (21) eyeliner (1) famous brand clones (1) finito (2) FOTD (14) foundation (33) fragrance (4) Frankenpolish (3) hair (10) HennesMauritz (1) hydrosol (1) I.R.Selling (1) illuminating and/or setting powder (1) Ilu Sõnum Beauty World Tallinn (3) inspiration (1) Jane Iredale (2) Joik (4) Lily Lolo (1) lips (8) LisaLise Pure Natural Skin Care (2) Lucy Minerals (3) Lumene (6) MAC (2) MAD Minerals (3) makeup remover (1) Manhattan (3) mascara (3) Max Factor (1) Meow (2) MicaBella (4) mineraalmeik (14) mineraalpuuder (1) MMU containers and jars (2) moisturizer (10) Ocean Mist Cosmetics (2) Ontic (1) pale skin (15) palette (6) Philosophy (1) pigment comparison (11) pressing eyeshadows (2) primer (5) PureLuxe (1) review (15) Reviews by others (8) ricinus oil (2) sale (18) Signature Minerals (2) silk naturals (2) Simply Naturals (15) Skin Mist (1) Smashbox (2) StarsMakeupHaven (2) storage (1) sunscreen (2) swatch (73) teeth (1) The Body Shop (3) The Conservatorie (28) The Make-Up Brush Company (3) tips'n tricks (3) TKB Trading (31) TKB vs Conservatorie (7) tools (1) Weleda (1)

Sunday, October 5

Mineraalmeik : ohtlikkus ja halvad omadused

Ei ole olemas täiesti ohutut ja kõigile ideaalselt sobivat kosmeetikat

Mineraale on meigis kasutatud aastatuhandeid, näiteid palju, Kleopatra malahhiitsilmavärvist sküütide punase või keltide sinise saviga kehamaalinguteni. Tavakosmeetikabrändid kasutavad oma toodete sees samuti mineraale, nagu ka looduslähedase eluviisi harrastajad, kes segavad raudoksiide kohupiimaga et ise seinte värvimiseks kohupiimavärve teha. Samas on eelmistel sajanditel kosmeetikumidena kasutust leidnud tina ja elavhõbedaoksiid ning arseen ju samuti mineraalid - ning nende kahjulik mõju on kõigile teada.

Poemeigis on ka palju muud, mida tegelikult vaja ei ole: sünteetilisi värvaineid, lõhna ja säilitusaineid. Tekib küsimus - milleks need? Poetoodetesse segatakse palju looduslikke komponente, mis nahale kasulikud: erinevad vitamiinid, looduslikud niisutajad jne. Siin tuleb mängu selline asi nagu shelf-life ehk säilivusaeg: orgaanilised komponendid kipuvad ajapikku riknema - ja et kosmeetika ei rikneks, topitaksegi see säilitusaineid täis.

Paljudel inimestel ei esine tavakauba suhtes allergiat ja nende jaoks on kõik korras. Teised jällegi on veidi õnnetumas seisus: kes ei talu mineraalõli, kes jällegi looduslikke aroomiõlisid, kes parabeene, kes mõnda värvainet või mineraali (ja alati leidub mõni, kelle jaoks lihtsalt ei toodeta piisavalt heledaid tooteid ;)).
Tänu oma komponentide paljususele jätab poemeik mulle märkimisväärselt allergeenirikkama mulje kui MMU.

Puhta mineraalmeigi koostisained on pulberjad TiO2, ZnO, FeO-d ja vilk (mica e vilgukivi). Cosmetic Safety Database sissekanded esimeste kolme osas on kaunis ühemõttelised: ohtlikud pideval sissehingamisel ja/või eriti väikseks jahvatatud kujul (nn micronized particles).
(Samamoodi on ohtlik ka nt asfalditolm, jahu, söetolm, beebipuuder tite tagumikule raputades jne - tolmune õhk on usin kopsuvähi (jm respiratoorete haiguste) tekitaja. Astmaatikule puuder ei sobi - ta saaks MMU-d (kõik tolmpuudrid vastunäidustatud) kasutada vaid vedelikuga segatud kujul.)

Nanotitaandioksiidi ohtlikkuse osas on uuring, mille tulemustega saab tutvuda siin. TKB Trading müüb TiO2, mille osakeste suurus on 15 nanomeetrit, see jääb ohutu suuruse piirist juba allapoole (ohutuse piir on selle uuringu järgi 100 nanomeetrit, vältida tuleks sellest veelgi väiksemaid osiseid).

Tööstuslikes kogustes eelpoolnimetatud ainetega kokku puutujatel on märkimisväärne terviserisk, nagu kinnitab ka meie endi Tööinspektsioon:

Mica (hüdreeritud silikaadid, alumiinium ja kaaliumsilikaat) kohta leidsin sellise lingi (tundus kõige põhjalikum): kokkuvõtlikult saab kirjutada et ära hinga sisse ja ära neela alla. Nahale kantult pole ohtlik, kui puru silma läheb, siis loputa veega. Lisaks veel üks USA link, kus inimesed protestivad nende lähedale rajatava kaevanduse vastu, tuues ettekäändeks kaevandamisel tekkiva tolmu ohtlikkuse.

Kuna ma ise vaatan just puhtamaid versioone, siis puutun teiste toimeainetega vähem kokku. Soovitan siiski olla ettevaatlik vismutoksükloriidi ja Ferric Ammonium Ferrocyanide'iga (ei suuda leida eestikeelset vastet).
" Inorganic cyanides react slowly with water to evolve gaseous hydrogen cyanide (HCN). Acids cause the rapid evolution of HCN; carbon dioxide from the air is sufficiently acidic to liberate HCN from solutions of cyanides. /.../
INGESTION: Some heavy metals are VERY TOXIC POISONS, especially if their salts are very soluble in water (e.g., lead, chromium, mercury, bismuth, osmium, and arsenic). "
Püüdsin leida netist veel ka teisi mineraalmeigi halbu omadusi (korjasin erinevatest thread'idest ja blogidest kokku):
  • kuivatab nahka
  • rõhutab kortse ja
  • jätab jahusse kastetud mulje
  • tekitab vistrikke
  • tolmab üle terve tualettlaua
  • ebamugav kaasas kanda
  • erinevates tingimustes käitub nahal erinevalt (niiske, kuiv õhk, higistamine)
  • puudrid lähevad aja jooksul näos kollasemaks
  • MMU haiseb (toodetud ebasanitaarsetes tingimustes)
  • MMU hallitab (sama)
  • suure TiO2 ja ZnO sisaldusega mineraalpuudrid teevad neegrite naha hallikaks (peavad valima segusid, kus peamine komponent mica)
  • suure TiO2 ja särava mica sisaldusega puudrid teevad flashiga pildistamisel näost diskopalli.

Mõned ütlevad peale mitmete brändide testrite proovimist, et MMU pole nende jaoks - läheb näol tainalaadseks, sulab minema või põhjustab aknet. Osad vahetavad marki, uurivad välja, milline koostisosa on süüdi - ja kasutavad MMU-d edasi. Osad jällegi on allergilised naturaalkarvadest pintslitele. Samuti on olnud paar thread'i, kus räägitakse, et kraapiv pintsel ja usin buff'imine võivad samuti nahka ärritada (microabrasion)- isegi sellisel määral, et tekib akne. Osad on allergilised MMU-le lisatud orgaanilistele komponentidele nagu siidipulber või allantoniin.

Kui keegi teab veel midagi, mida lisada - palun kirjutage kommentaaridesse juurde.

Mul endal pole peale tualettlaua pideva reostumise ja totsikute kaasaskandmisega seonduvate probleemide küll eriti millegi üle kaevata...

Teemasse ka veel mõned artiklilingid EmaxHealth artiklibaasist: Is Mineral Make-Up a Good Choice for Natural Skin Care? ning CosmeticScop.com kodulehelt Mineral Makeup: A Special Report by Paula Begoun and Bryan Barron